انواع سیستم عامل های vps و کاربرد آنها

سرور مجازی به عنوان یک رایانه ای که سرویس ارائه میدهد دارای یکسری سیستم عامل است که معمولا یک ویرایش خاص از سیستم عامل بر روی آن نصب میشود که خیلی از امکانات اضافی را ندارد ولی در عین حال از بسته های نرم افزاری که خدمات وب به آن نیاز دارند استفاده میکند . معمولا سیستم عامل هایی که معروف هستند یک نسخه سرور دارند که برای نصب روی سرور ها استفاده میشود . شما نیز برای vps یا سرور مجازی خود باید یکی از انواع سیستم عامل ها را انتخاب کنید . در ابتدای مقاله بهتر است نکاتی را درمورد  خرید سرور مجازی  بدانید .

شما این امکان را دارید که هر نوع سیستم عاملی را روی سرور مجازی خود نصب کنید و معمولا در هنگامی که در حال خرید vps هستید خود شما تعیین میکنید که سیستم عامل شما کدام باشد و حتی چه نسخه ای از آن را میخواهید نصب کنید . در مرحله بعد این بستگی به نوع کنترل پنل سرور و امکانات سرویس دهنده شما دارد که آیا بتوانید مجددا سیستم عامل را نصب کنید یا نتوانید . این کارها را خود شما نیز قادر به انجام آن خواهید بود و یا اینکه باید به بخش پشتیبانی درخواستی را برای نصب مجدد ارسال کنید .

پس از اینکه تصمیم خود را برای استفاده از سرور مجازی خصوصی (Virtual Private Server) گرفتید انتخاب صحیح یک سیستم عامل مناسب برای شما مهمترین گام بعدی است . این کار باعث میشود که هسته اصلی سرور  VPS شما برای نیازهای شما و کاربردهای آینده ایجاد شود و همچنین دامنه نرم افزارهایی که بر روی آن قابلیت نصب دارند مشخص میشود . زمانی که شما به دنبال این هستید که یک سیستم عامل سرور های vps مناسب برای خود انتخاب کنید لازم است که دانش کاف در مورد مشخصات میزبان یا هاست خود داشته باشید به این دلیل که ممکن است باعث سردرگمی شما در هنگام انتخاب سیستم عامل بهینه شود گاهی اوقات بسیاری از شرکت ها و تجارت های آنلاین آگاهی لازم نسبت به نیاز ها و درخواست های خود ندارند به همین دلیل است که سایت های آنها زمانی که با ترافیک زیاد مشتریان و کاربران مواجه میشود مشکل برای آنها پیش می آید که این امر باعث ناراحتی کاربران و نارضایتی صاحبان آن کسب و کار میشود .

یکی از مزایا سرور مجازی برای کنترل یا بهبود عملکرد سیستم ها

 

انواع سیستم عامل سرور های VPS :

یکی از پرکاربرترین و مهمترین سیستم عامل هایی که بسیاری از کاربران سرور مجازی از آن استفاده و آن را نصب میکنند ویندوز سرور و یا لینوکس سرور میباشد . ویندوز چندین ویرایش معروف دارد مانند ویندوز 2008 – 2012 – 2003 , .. که البته این سیستم عامل ها یک محیط گرافیکی دارند که با استفاده از Remote Desktop Connection ویندوز روی رایانه شخصی خود به سرور ویندوز متصل میشوید و مانند هر رایانهه ویندوزی دیگری ان را مدیریت میکنید . البته ویندوز سرور نرم افزارهای خاص سرور را نیز داراست . اما سیستم عامل لینوکس دارنده توزیع های فراوانی است . معمولا کاربران سعی در این دارند که از این توزیع های لینوکسی استفاده کنند و شاید یکی از مهمترین دلیل این کار قدرت و کارایی آنها و میزان منابع اموزشی باشد . یعنی هنگامی که مشکلی برای شما پیش آمد میتوانید با کمترین جستجو به پاسخ خود برسید .

سیستم عامل ها انواع مختلفی دارند که میتوانید بسته به نیاز و هدف سایت خود یکی از آنها را انتخاب کنید

ویژگی های مشابه در هر دو سیستم عامل :

یکسری ویژگی هایی وجود دارد که در هر دو سیستم عامل وجود دارد . یکی از اینو موارد مدیریت فایل های مرتبط به سایت شما است . هر دو این سیستم عامل ها ویندوز و لینوکس از پروتکل های FTP و SFTP پشتیبانی میکنند که این ویژگی این امکان را به شما میدهد که به راحتی به سرور اصلی متصل بشوید و فایل های خودتان را مدیریت کنید .

هر دو این سیستم عامل ها برای توسعه فرانت اند از زبان هایی مانند css , html , javascript پشتیبانی و استفاده میکنند . همچنین میتوانند زبان هایی مانند perl , python , php ,ruby را پشتیبانی کنند همچنین در هر دو سیستم عامل میتوانیم از بانک های اطلاعاتی مانند MTSQL و  SQLITE استفاده کنیم .

مزایای استفاده از سیستم عامل لینوکس :

کی از مزایای لینوکس که میتوانیم به آن اشاره کنیم قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری بالای آن است . لینوکس کمتر از منابع سخت افزاری استفاده میکند که این باعث میشود که عملکرد و دسترسی سایت شما بالا برود و حتی کاربران نیز این امکان را داشته باشند که منابع را بین خود تقسیم کنند این موارد در کنترل پنل Cpanel به خوبی قابل مشاهده است . مورد دیگر اینکه تمامی سرور های vps به یک سیستم دستوری مجهز هستند ک مبتنی بر متن SSH است که این مورد به کاربران این امکان را میدهد که قابلیت عملکرد سرور های خود را بالا ببرند و به شدت بارگذاری زیادی  و بیش از حد را کم تر کنند . از دیگر ویژگی ها قابلیت توسعه زیاد لینوکس است به این دلیل که لینوکس یک سیستم عامل متن باز بوده و مدیر این امکان را دارد که تمام عملیات مانند به روز رسانی ها , تنظیمات , افزونه ها و .. را بسته به نیاز خود کاملا مدیریت کند.سرور های لینوکس امروزه بیشتر از ۶۰ درصد دنیای میزبانی وب را به خود اختصاص داده اند.

مزایای استفاده از سیستم عامل ویندوز :

کنترل و دسترسی بسیار بالا شاید یکی از مهمترین ویژگی های ویندوز باشد . هر کاربر میتواند با استفاده از Remote Desktop (دسترسی از راه دور)  به سرور متصل شود در این صورت دیگر نیازی به مراجعه حضوری به محل استقرار سرور نیست . از دیگر ویژگی های ویندوز این است که میتواند از سایت ها به وسیله ساختارهایی مانند ASP , ASP.NET پشتیبانی کند که با استفاده از این ویژگی میتوانیم سایت های پیچیده و  سفارشی را برای اجرا روی پلتفرم  مایکروسافت طراحی کنیم . از دیگر کاربرد ها امنیت بالا در آنهاست چون بر اساس یک قانون سرور های vps ویندوز دارای آنتی ویروس های بسیار قدرتمندی هستند که این امر اعتماد را افزایش و میزان نگرانی از هک شدن را کاهش میدهد .

با توجه به معروف بودن و محبوبیت بسیار سیستم عامل ویندوز مایکروسافت بسیاری از کاربران ترجیح میدهند از این سیستم عامل برای سرور های مجازی خود استفاده کنند.

کدام سیستم عامل بهتر است ؟

گفتن این موضوع که کدام یک از سیستم عامل ها بهتر است کار بسیار دشواری است هر کدام از آنها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند . شما باید بسته به نیاز و هدف سایت خود یکی از آنها را انتخاب کنید پس بهتر است این سوال پرسیده شود که کدام سیستم عامل مناسب شما خواهد بود ؟

مدیریت کردن سرور های لینوکس سخت است و باید متخصص مربوط به خود را داشته باشد ولی مدیریت فایل ها در آن آسان است . اگر بودجه زیادی ندارید به سخت افزارهای قدرتمندی نیز نیاز ندارید و دنبال سیستم عامل سریع هستید لینوکس بهترین گزینه میتواند برای شما باشد این نکته را به خاط داشته باشید که لینوکس از به صورت پیش فرض از لایه .Net پشتیبانی نمیکند پس اگر محیط شما مایکروسافت است لینوکس برای شما انتخاب خوبی نخواهد بود .

مدیریت کردن سرور های ویندوز ساده تر است . به دلیل اینکه رابط کاربری آشنایی برای کاربران دارد . اما داشتن آن هزینه بر است برای ارتقا هر نرم افزار نیاز به پرداخت هزینه دارید . همچنین سخت افزار مناسب میخواهد تمام اینو موارد هزینه ای درپی خواهد داشت ولی میتوانید روی این سرور ها از هر زبان و تکنولوژی استفاده نمایید.

در صورت نیاز برای خرید vps ایران و یا سرور مجازی کانادا از طریق لینک می توانید اقدام نمایید.

به هنگام خرید سرور مجازی حرفه ای به چه نکاتی بایستی دقت کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *