تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

زمانی که برای تهیه یک سرور جهت میزبانی سرویس های خود اعم از وبسایت ، سرویس ایمیل، اتوماسیون اداری و غیره، اقدام می کنیم، بایستی با تفاوت سرور مجازی و اختصاصی مزیت های هر کدام را بدانیم تا خریدی مطمئن داشته باشیم.

در تفاوت VPS و VDS بصورت مختصر VDS Dedicated Server و VPS مخفف Virtual Private Server می باشد. (سرور های مجازی را در برخی مواقع با کمی تغییر در نوع تنظیمات صورت گرفته در پروسه ساخت ماشین با نام Virtual Dedicated Server که به صورت مخفف VDS خوانده می شود نیز نامگذاری می کنند).

مقایسه-ی-سرور-مجازی-و-اختصاصی
مقایسه-ی-سرور-مجازی-و-اختصاصی

تفاوت دسترسی VDSو VPS در این دو نوع سرور میزان دسترسی کاربر یکسان و در بالاترین سطح می باشد. به صورتی که کاربر به راحتی می تواند از دسترسی administrator سرور خود استفاده، به سرور متصل و هر تعداد user مورد نظر نیز بر روی سرور خود تعریف نماید.

در کنار این موارد کاربر دسترسی نصب، حذف و راه اندازی هر سرویسی را بر روی سرور خود خواهد داشت.

سرور های مجازی در واقع ماشین هایی هستند که از طریق نرم افزار های مختلف مجازی سازی مانند VMware ، Hyper-V و غیره صورت می گیرد.

به هرکدام از این سرور های مجازی میزان مشخصی از منابع سرور فیزیکی تعلق می گیرد. این منابع به صورت کاملا مجزا و تنها در اختیار سرور مجازی قرار می گیرند.

بر روی هر سرور فیزیکی میتوان یک یا چند سرور مجازی با منابع مساوی و یا متفاوت راه اندازی نمود.

در راستای تفاوت سرور اختصاصی و مجازی باید به مواردی مانند هزینه، امنیت و مواردی این دست اشاره نمود.

تفاوت-دسترسی-سرور-مجازی-و-اختصاصی
تفاوت-دسترسی-سرور-مجازی-و-اختصاصی

تفاوت قیمت سرور مجازی و اختصاصی

با توجه به موارد ذکر شده می توان به سادگی به این نتیجه رسید که در تفاوت قیمت سرور اختصاصی و مجازی، ارائه سرور مجازی تا حدودی هزینه کمتری خواهد داشت و با قیمت کمتری می تواند در اختیار کاربران قرار گیرد.

اخیرا در شرکتهای معتبر vps  بر روی بستر cloud راه اندازی می شوند که این مورد مزیتی بسیار مهم بشمار می آید.

در ساختار ابری چند سرور فیزیکی وجود دارد و سرور های مجازی بر روی آنها متناسب با میزان ترافیک و بار تقسیم می شوند و با از کار افتادن یکی از سرور های فیزیکی به هر دلیل ماشین مجازی از منابع سرور دیگری از آن cloud استفاده نموده و بنابرین down time مشاهده نخواهد شد.

ولی در برخی موارد امکان استفاده از سرور مجازی نبوده و حتما می بایست از یک سرور اختصاصی استفاده نمود.

برای مثال این سناریو را در نظر بگیرید، کاربر سرویس های متعددی از قبیل وبسایت شرکت، سامانه امور مالی شرکت، اتوماسیون اداری، سرویس ایمیل و غیره دارد که هرکدام از آنها باید بر روی سرور جداگانه ای راه اندازی شود.

در این حالت نمی توان بر روی یک سرور مجازی یک سناریوی مجازی سازی دیگر را راه اندازی و استفاده نمود و بهتر است از یک سرور اختصاصی قدرتمند استفاده کرده و تعدادی ماشین مجازی متناسب با نیاز هرکدام از سرویس ها بر روی آن راه اندازی کرد.

در این حالت تعدادی سرور مجازی را بر روی یک سرور اختصاصی خواهیم داشت که هرکدام از میزان مشخصی از منابع به صورت کاملا مستقل بهره می برند.

تفاوت امنیت سرور اختصاصی و مجازی

یکی دیگر از مواردی که در تفاوت سرور مجازی و اختصاصی  جنبه ی می باشد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد VPS ها بر روی سرور های اختصاصی شرکت ارائه دهنده راه اندازی می شوند.

 به طور قطع شرکت های معتبر امنیت سرور های فیزیکی خود به بهترین شکل رعایت می کنند.این مسئله به معنی امنیت بالای VPS های راه اندازی شده بر روی سرور فیزیکی می باشد.

تفاوت-امنیت-سرور-مجازی-و-اختصاصی
تفاوت-امنیت-سرور-مجازی-و-اختصاصی

ولی در صورت تهیه سرور اختصاصی باید موارد امنیتی نیز بررسی و راهکارهایی جهت حفظ امنیت سرور اتخاذ نمود.

این مسئله در مواردی مانند تهیه بکاپ نیز صدق میکند. به طوری که شرکت های هاستینک همیشه روش هایی برای تهیه بکاپ از ماشین ها مجازی دارند ولی در صورت تهیه سرور فیزیکی کاربر خود باید روشی برای تهیه بکاپ از اطلاعات خود بیابد.

انوع سرويس هاي ميزباني

  • سرویس های ميزباني اشتراكي (Shared Hosting)
  • سرور مجازي (VPS)
  • میزبانی اختصاصي (Dedicated hosting)

نمایندگی سرور مجازی

اخیرا و با توجه به توسعه هاستینگ و فراگیر شدن آن مفهومی تحت عنوان نمایندگی سرور مجازی ایجاد شده است.

برای خرید سرو مجازی با قیمت مناسب می توان نمایندگی برخی شرکت های هاستینگ با نام نمایندگی فروش سرور مجازی را بررسی کنیدخرید از آنها یقینا ارزانتر خواهد بود. نمایندگی سرور مجازی ایران یکی از قابل اطمینان ترین شرکت های هاستینگ در این عرصه می باشد.

برای مثال می توان با تهیه یک یا چند سرور فیزیکی قدرتمند، تعداد زیادی سرور مجازی بر روی آنها راه اندازی نموده و در واقع یک نمایندگی  vpsداشته باشیم. یقینا چنین کاری می تواند به سود آوری نسبتا مناسبی نیز منجر شود.با خرید کردن از نمایندگی سرور مجازی خریدی مطمئن خواهید داشت.

vps-vds
vps-vds

ميزباني اشتراكي (Shared Hosting)

در این نوع میزبانی بر روی یک سرور (اغلب مجازی) تعداد بسیاری سرویس وب و یا ایمیل ارائه می شود.

به گونه ای که به هر یک از کاربران میزان محدودی از منابع سرور اختصاص داده می شود. این نوع سرویس از نظر هزینه ارزانترین بوده و برای وبسایت های معمولی که بازدید نسبتا کم و ترافیک چندانی ندارند کاملا مناسب و به صرفه می باشد.

در این روش دسترسی کاربر به سرور محدود بوده و از طریق کنترل پنل هاست صورت می گیرد. این محدودیت ها و کنترل پنل های ارائه شده در شرکت های مختلف متفاوت می باشند.

برای مثال در برخی شرکتها ممکن است دسترسی نصب SSL به کاربر داده نشود. ولی به صورت کلی امکان دسترسی مستقیم به سرور در میزبانی اشتراکی، به هیچ عنوان در هیچ شرکتی ارائه نمی شود.

لذا در صورتی که به این دسترسی نیاز است حتما باید به سراغ قیمت سرور مجازی و یا اختصاصی رفت. در ادامه به شرح و مقایسه سرور اختصاصی با مجازی خواهیم پرداخت.

در صورت تمایل به خرید سرور مجازی به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی ما “نکات طلایی که به هنگام خرید سرور مجازی از شما پنهان می کنند“را هم بخوانید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *